CENNET ADASINDA BASIN AÇIKLAMAMIZ.

KENT KONSEYİ OLARAK  ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİYLE BİRLİKTE BUGÜN SAAT 11.00’DE CENNET ADASINDA AĞAÇLAR KESİLEREK  KANUNSUZ AÇILAN YOL HAKKINDA  BASIN AÇIKLAMASI YAPILMIŞTIR.

BASIN AÇIKLAMAMIZ:

Bugün maalesef ki, yine bir çevre saldırısına tepkimizi göstermek için toplandık. Ülkemizin denizi dâhil tamamı milli park olan en özel kenti Marmaris’te dün Baklabükü mevkiinde bugün de Cennet adasında milli park içinde kanunsuz bir şekilde ağaç kesimi ile karşı karşıyayız.
Kimdir bunlar? Bu cesareti nereden alıyorlar? Arkalarında kim var? Kimi örnek alıyorlar? Kendilerini, devletin, yasaların ve halkın üzerinde mi görüyorlar? Hepimiz biliyoruz ki; bu ormanlar, bu deniz, bu tabiat yoksa Marmaris de yok. Marmaris’i ve yaşamımızı anlamlandıran, nitelik katan ve güzel kılan bu doğadır. Kendi çıkarları için toplumun ortak değerlerine saldıran, yasaları ve ahlaki kuralları yok sayan kişilere karşı durmak Marmarisli olmanın da ölçüsüdür. Tüm kurumlar ve halk Marmaris’in kıymetli bir milli park olduğu bilinci ile hareket etmelidir. Temizlik, koruma ve sürdürülebilirlik konusunda herkes üzerine düşeni, sorumluluk bilinci ile yerine getirmelidir. Yoksa bu türden toplumsal çıkarları gözetmeyen ve birlikte yaşama kültürüne saldıran şahısların ardı arkası kesilmeyecektir. Bu hukuk tanımazlık durdurulamazsa herkes bundan zarar görecektir.
Bu sebeple Marmaris ölçeğinde bir milli park alanını korumak için yeterli personel mutlaka sağlanmalıdır. Aynı zamanda gelişen teknolojiden de ilgili kurumlar faydalandırılmalıdır. Halkı ve kanunları hiçe sayarak Marmaris ve Marmarislilere yönelik gerçekleştirilen bu saldırılara karşı Kaymakamlığı, Başsavcılığı, Belediyeyi ve ilgili kurumları kendi görev alanına düşen konularda halkın kaygılarını giderecek hassasiyete ve Marmaris’te yer alan kamu kurumlarını, odaları, sendika ve dernekleri ve Marmaris halkını da bu türden doğa katliamlarını önlemek için de üzerine düşeni yapmaya ve desteğe davet ediyoruz.
Bu olay bize göstermektedir ki; Marmarisliler olarak hemşerilik bilinci ile kentimizin hak ve hukukunu korumak en önemli görevimiz arasındadır. Marmaris Kent Konseyi olarak bu ve benzeri türden toplumun ortak çıkarlarına saldıran, ormanlarımızı ve milli parklarımızı tahrip eden kişi ve anlayışlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page